Nie je to iba v spôsobe potiahnutia, tých rozdielov, ktoré odlišujú poťahovanie ústa-pľúca a priame poťahovanie do pľúc je omnoho viac. Už len samotné elektronické cigarety sa líšia konštrukciou, čo ich predurčuje na jedno alebo druhé použitie.
Šírka náustku, veľkosť prívodov vzduchu, žhaviace hlavy a výkon batérie alebo módu, to všetko napovedá, či je e-cigareta vhodná skôr pre poťahovanie ústa-pľúca alebo pre priame potiahnutia.
Hlavný rozdiel je samozrejme v samotnom poťahovaní. Zatiaľ čo vapovanie ústa-pľúca je rovnaké ako fajčenie z klasických cigariet, kedy si najprv potiahneme do úst a potom šlukneme do pľúc, poťahovanie priamo do pľúc sa skôr podobá na fajčenie vodnej fajky alebo na inhaláciu z inhalátora.
Spôsob potiahnutia je teda veľmi dôležiý, no o tom, ako budeme z e-cigarety poťahovať, rozhoduje celý rad parametrov. A predovšetkým je to žhaviaca hlava a odpor jej špirálky.
Žhaviace hlavy s nízkym odporom, obvykle pod 0,6Ω, sú určené pre priame poťahovanie do pľúc. Rýchlo sa rozžhavujú a tvoria veľké množstvo pary, ktoré je nutné dostať z e-cigarety čo najrýchlejšie preč, a to klasickým potiahnutím nedokážeme.
Niektoré elektronické cigarety ponúkajú viac typov žhaviacich hláv, kedy sú niektoré z nich určené pre priame potiahnutia, iné zas pre poťahovanie ústa-pľúca. Podľa toho, ktorú hlavu si vyberieme, je potom potrebné prispôsobiť si aj svoju e-cigaretu. Tu potom na rad prídu prvky ako nastavenie výkonu, prívod vzduchu a náustok. To všetko nám umožní dopriať si krásne voľné potiahnutie s veľkými mrakmi pary.
S nízkym odporom špirálok sa samozrejme spája i vysoký výkon, ktorý je potrebné dodať. Zatiaľ čo vyššie odpory pre poťahovanie ústa-pľúca si obvykle vystačia s výkonom do 20W, pre priame poťahovanie do pľúc a nízkoodporové špirálky budeme potrebovať vyššie výkony. Tie často začínajú na 30W, no väčšinou sa pohybujú okolo 40-80W. Zriedkavé nie sú ani veľké žhaviace hlavy s mnohými špirálkami, ktoré potrebujú nad 100W.
Tu je vidieť, že v prípade priameho poťahovania do pľúc budeme potrebovať výkonnejší mód alebo batériu, ktorá bude schopná dodať potrebný výkon. No a pri vapovaní ústa-pľúca si hravo vystačíme s menšími zariadeniami a slabšími batériami.
Prispôsobiť je potrebné tiež náplň. Nízkoodporové tanky nemôžeme naplniť len tak hocijakým e-liquidom, potrebovať budeme hustejšiu náplň s vyšším obsahom rastlinného glycerolu (VG). Len také e-liquidy zaručia správne odparovanie a bezproblémové vapovanie. Zle zvolená náplň môže mať za následok nielen napríklad pretečenie kvapaliny z tanku, ale tiež prskanie z náustku a prepálenie vaty v žhaviacej hlave.
Pre pohodové vapovanie odporúčame zvoliť napríklad náplne Frutie pre ich vysoký obsah VG (70%). S tými si bezstarostne užijete vynikajúce ovocné príchute.
Vapovanie priamo do pľúc rozhodne nie je pre každého, nie každému bude vyhovovať a nie každý ho musí za každú cenu skúsiť. Je to ale rozhodne niečo, čo láka veľké množstvo vaperov, pretože mnoho z nich si užíva obrovské mraky pary, dlhé potiahnutia priamo do pľúc a rozmanitú ponuku náplní.