Ako vyčistiť tank?
07.03.2019

Ako vyčistiť tank?

Do vašich tankov sa môže dostať všelijaká špina, ktorá sa v nich postupom času usádza. Ako tanky čistiť a užiť si tak príjemné vapovanie?

Elektronická cigareta nie je tak celkom bezúdržbové zariadenie, ktoré by ste mohli týždne a mesiace používať bez toho, aby sa to na ňom nejako podpísalo. Čas od času bude potrebné tank rozobrať a vyčistiť. Ako sa to robí a čo je na to potrebné? To všetko si vysvetlíme v nasledujúcom článku.

Ako sa tank ušpiní?

Nečistoty môžu byť vnútorné a vonkajšie. Medzi tie vonkajšie bude bezpochyby patriť prach, ktorý sa do tankov dostáva priebežne. Patria sem i všemožné nečistoty z vreciek, v ktorých svoje e-cigarety nosíme. Prevažne sú to drobné vlákna, ktoré sa usádzajú v prívodoch vzduchu a dostávajú sa tiež do náustka. Tento typ nečistoty je obzvlášť nepríjemný, pretože sa dostáva do miest, z ktorých vdychujeme paru a v ktorých prúdi vzduch. Rozhodne odporúčame často a pravidelne čistiť náustok a prívody vzduchu.

Nečistoty sa však môžu tvoriť i vnútri tanku, počas samotného používania. Väčšinou ide o skaramelizovanie e-liquidu alebo o príliš opotrebovanú vatu, ktorá sa začne rozpadávať. V prípade skaramelizovaného e-liquidu dôjde väčšinou k zafarbeniu samotnej náplne vplyvom napálenia na špirálku. Špirálka má v takom prípade horšie vlastnosti, pomalšie a menej žhaví, často však môže tento jav ovplyvniť i podanie chuti. To už je však väčšinou spojené s opotrebovanou vatou, ktorá stratila svoje savé schopnosti.

Zaradiť sem môžeme tiež niektoré e-liquidy, ktoré i po vyvapovaní, prípadne vyliatí, v tanku zanechajú znateľnú stopu. Môžete sa pokúsiť taký e-liquid prevapovať, ale vyčistenie je stávka na istotu.

Na záver je potom potrebné počítať i s prípadom, že tank môže byť znečistený od výroby a po vybalení sa v ňom nachádzajú zbytky oleja. V takom prípade je tank na 100% potrebné vyčistiť.

Prečo tank čistiť?

Hovorí sa, že čistota je pol života a a niečo podobné by mohlo platiť i v prípade vapovania. S čistým tankom si rozhodne užijete lepšie vapovanie než so špinavým. Špinavý tank výrazne ovplyvňuje váš pôžitok z neho. Ak si chcete užiť iba to najlepšie vapovanie, prvotriednu chuť e-liquidov a skvelé vlastnosti tankov, bude potrebné sa o svoj tank starať, odvďačí sa vám potom perfektným výkonom.

Ako tank čistiť?

Čistenie vo vode

Základná údržba, ktorá by mala byť pravidelnou rutinou v prípade všetkých RTA, RDA a RDTA, ale tiež nízkoodporových tankov. Atomizér stačí rozobrať a jednoducho ho vo vode opláchnuť. Od kúskov vaty a vonkajších nečistôt postačí opláchnutie vlažnou vodou. Tank však môžete vo vode tiež vykúpať. Najprv ho poriadne opláchnite a potom mu doprajte niekoľkohodinový horúci kúpeľ, v ktorom sa zbaví bežného zápachu a menej výrazných príchutí.

V prípade, že je váš tank od výroby znečistený olejom, bude potrebné ho rozobrať a na chvíľu nechať vo vriacej vode (ideálne bez tesniacich krúžkov). Týmto spôsobom sa zbavíte nielen oleja, ale tiež zbytkov výrazných príchutí, ktoré by sa v tanku inak držali a len ťažko by ste sa ich zbavovali.

Čistenie v propylénglykole

Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť pretrvávajúcich príchutí, je kúpeľ v propylénglykole. Rozobratý tank zalejte čistým PG a nechajte ho pár hodín namočený. Potom tank nechajte odkvapkať na papierovej utierke. Propylénglykol je hlavným nosičom chuti v e-liquidoch a je teda dobrou voľbou pre naviazanie zbytkových príchutí, ktorých sa inak nemôžete zbaviť.

Ultrazvuk

Ak to s čistením svojho vybavenia myslíte vážne, je pre vás určený ultrazvuk. Dokonale čistý a ako nový bude váš tank iba po ultrazvukovej kúre. Bežne sa síce využíva na čistenie šperkov a drahých kovov, ale čím ďalej tým populárnejšia je táto pomôcka i medzi vapermi. Používanie ultrazvuku nie je nijako zložité, v našej ponuke naviac nájdete ultrazvuk priamo od výrobcu Vaporesso, ktorý ponúka troj- a osemminútový program pre ešte jednoduchšie používanie. Stačí teda rozobrať tank, priliať vodu a zapnúť.

Ďalším výrazným problémom sú nečistoty vznikajúce priamo v tanku samotnom. To sa týka predovšetkým atomizérov určených pre motanie vlastných špirálok, teda RTA, RDA a RDTA. Menej často sa s týmto problémom stretnete i v rámci tankov pre továrenské žhaviace hlavy, ale v ich prípade je riešenie obmedzené iba na vyčistenie tanku (pozri vyššie) alebo výmenu žhaviacej hlavy.

S atomizérmi pre vlastné špirálky však máte možnosť tieto špirálky nielen vymeniť, ale i vyčistiť. Na to sa však pozrieme v niektorom z ďalších článkov, kde si vysvetlíme, ako sa špirálky čistia.

Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem