Cestovanie s e-cigaretou
15.06.2019

Cestovanie s e-cigaretou

Ako pripraviť svoju elektronickú cigaretu na cestu lietadlom a na čo si dať pozor?

Blíži sa leto a čas dovolenie. Týždeň, štrnásť dní, no i dlhšiu dobu bez elektronickej cigarety si väčšina z nás dokáže predstaviť len ťažko. V prípade, že si svoju e-cigaretu plánujete vziať so sebou a čaká vás cesta lietadlom, je potrebné sa pripraviť na rad pravidiel a nariadení, ktorým elektronické cigarety podliehajú.

Príprava e-cigarety na cestu

Pre bezpečnú a bezproblémovú cestu lietadlom bude pri balení elektronickej cigarety potrebné urobiť niekoľko nasledujúcich krokov.

  1. Atomizér / clearomizér - ak to vaša e-cigareta umožňuje, odskrutkujte atomizér z batérie.

  2. Vyprázdnite atomizér / clearomizér - v lietadle dochádza k zmenám tlaku, čo pre naplnený atomizér nebude dobré a ľahko by mohlo dôjsť k pretečeniu náplne. Odporúčame ho teda pred cestou vyprázdniť.

  3. Zabaľte atomizér - vzhľadom na to, že má atomizér sklenené telo a manipulácia s batožinou nie vždy prebieha ako v rukavičkách, nie je od veci si atomizér zabaliť zvlášť, aby v prípade rozbitia skleneného tela neboli črepiny v celej vašej batožine.

  4. Módy / batérie - samotné lítiové batérie (18650, 20700 atď.), módy s integrovanou batériou, e-cigarety all-in-one (všetko v jednom) - napríklad Joyetech eGo AIO - alebo pod systémy je potrebné uložiť do príručnej batožiny, ktoré budete mať so sebou na palube lietadla. E-cigarety typu AIO a pod systémy je opäť potrebné pred zabalením vyprázdniť.

Ak máte mód s vymeniteľnými batériami, z módu ich vyberte a uložte do špeciálnych puzdier.

Kam e-cigaretu zbaliť?

Svoju elektronickú cigaretu si môžete zbaliť do príručnej batožiny, ktorú si so sebou beriete na palubu lietadla (pravidlá sa u prepravcov líšia). V skutočnosti niektoré letecké spoločnosti dokonca zakazujú umiestnenie e-cigarety do batožiny, ktorá bude uložená v nákladnom priestore, ide predovšetkým o batérie a lítiové články, platí to i pre powerbanky a ďalšie podobné zariadenia. Ďalšie súčasti, ako žhaviace hlavy alebo samotné atomizéry však môžu byť uložené do batožinového priestoru.

V prípade, že obsluha zistí nesprávne zabalenú elektroniku, je cestujúci vyzvaný dostaviť sa k svojej batožine, aby taký predmet vybral a vzal na palubu. Ak to nestihne, alebo sa na výzvu nedostaví, hrozí mu, že zmešká odlet alebo bude posádkou lietadla vylúčený z prepravy.

E-liquidy

Náplne do elektronických cigariet sa zaraďujú medzi tekutiny, ktoré si môžete vziať so sebou na palubu lietadla, avšak v maximálnom objeme 100ml. Všetky balenia naviac musia byť umiestnené v jednom priehľadnom, uzatvárateľnom plastovom vrecku s maximálnym objemom 1 liter na osobu (spoločný objem pre všetky tekutiny). E-liquidy odporúčame zabaliť do extra plastového vrecka, kvôli prípadnému vytečeniu.

Tekutinami sa v tomto pripade rozumie tiež voda a ďalšie nápoje, krémy, pleťové mlieka, spreje, gely, pasty vrátane zubnej pasty a všetky ostatné výrobky podobnej konzistencie.

Používanie e-cigarety v lietadle

Používanie elektronických cigariet na palube lietadla je zakázané. V prípade Českých aerolínií môže byť porušenie trestané pokutou až do výšky 100 000 Kč. Na palube lietadiel Slovenských aerolínií je z bezpečnostných dôvodov počas celého letu zakázané používať mobilné telefóny a iné elektronické prístroje (notebook, CD prehrávač a i., teda aj e-cigarety). Porušenie zákazu môže byť pokutované. Odporúčame teda dostať do tela potrebnú dávku nikotínu ešte pred nástupom na palubu lietadla.

Všetky tu uvedené informácie sú orientačné a odporúčame informovať sa v príslušnej leteckej spoločnosti na detaily prepravy elektronických cigariet a e-liquidov, pretože tie sa môžu u rôznych prepravcov líšiť.

Nutné je poznamenať, že nie všade sa elektronické cigarety tešia takej popularite ako u nás. V niektorých krajinách platia určité obmedzenia, inde sú napríklad úplne zakázané.

Vianoce 2019
Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem