Vrcholný austrálsky orgán všeobecného lekárstva podporuje používanie elektronických cigariet
07.02.2020

Vrcholný austrálsky orgán všeobecného lekárstva podporuje používanie elektronických cigariet

VEĽKÁ ZMENA POLITIKY: Kráľovské austrálske kolégium praktických lekárov podporilo v niektorých najnovších národných usmerneniach o odvykaní od fajčenia vapovanie nikotínu ako alternatívu pre niektorých fajčiarov.

Vrcholný austrálsky orgán všeobecného lekárstva starostlivo preskúmal všetky dôkazy o účinnosti a bezpečnosti používania elektronických cigariet a stanovil, že ide o legitímnu pomoc pri odvykaní od fajčenia pre dospelých fajčiarov.  

Pokyny odporúčajú praktickým lekárom a iným zdravotníckym pracovníkom, aby odporučili vaping fajčiarom, ktorí chcú prestať fajčiť, no nepodarilo sa im to s použitím dostupných liekov.

Kolégiu praktických lekárov treba zablahoželať k tejto zmene v politike, ktorá ho uvádza do súladu s Kráľovským austrálskym a novozélandskym kolégiom psychiatrov, britskou Kráľovskou akadémiou všeobecných lekárov, novozélandskou lekárskou asociáciou a mnohými ďalšími zdravotníckymi orgánmi.

Schválenie kolégiom uznáva, že mnohí fajčiari majú problém prestať s pomocou konvenčnej liečby. Aj pri najlepších liečebných postupoch je miera skončenia s fajčením skromná a väčšina fajčiarov sa opakovane pokúša prestať a zlyháva. Jedinou alternatívou mnohých fajčiarov bolo naďalej fajčiť.

Používanie elektronických cigariet teraz poskytuje ďalšiu účinnú možnosť. Elektronické cigarety sú jedinečné v tom, že dodávajú fajčiarom nikotín, na ktorom sú závislí, a aj „pôžitok z fajčenia“, ktorý zahŕňa pocity fajčenia, rituál pohybu „z rúk do úst“ a sociálne aspekty fajčenia. Používanie elektronických cigariet tiež prináša potešenie a relaxáciu, ktoré sú podobné cigarete, ale bez tisícov toxických chemikálií, pochádzajúcich z horenia tabaku.

Praktickí lekári sa skôr zdráhali podporovať vapovanie, pretože ešte nebolo schválené zdravotníckymi orgánmi. Avšak keďže najvyššia organizácia praktických lekárov teraz udelila elektronickým cigaretám svoju pečiatku súhlasu, fajčiari sa na ne môžu opýtať svojho lekára alebo zdravotníckeho pracovníka a získať podporu na svojej ceste s ukončením fajčiarskeho návyku. Výskum hovorí, že podpora zo strany zdravotníckych pracovníkov zvyšuje mieru ukončenia fajčenia.

Všeobecní lekári môžu v prípade potreby na dovoz nikotínových tekutín, určených do e-cigariet, písať predpisy na nikotín. Je zákonné doviezť nikotínovú tekutinu na vapovanie v ekvivalente 3 mesiacov, ak máte vystavený lekársky predpis na základe schémy osobného dovozu.  

Používanie elektronických cigariet je najúčinnejšia dostupná pomoc pri odvykaní od fajčenia. Nedávna štúdia zistila, že vaping bol takmer dvakrát účinnejší ako nikotínové náplasti a žuvačky. Nie je bez rizika, ale podľa Kráľovskej akadémie lekárov Veľkej Británie je dlhodobé používanie e-cigariet pravdepodobne najmenej o 95 % menej škodlivé ako fajčenie.

Dodatočné informácie

Ak fajčíte, tak prestaňte. Za žiadnych okolností si nemyslite, že elektronická cigareta je bez rizika alebo zdraviu prospešná. Najprv vyhľadajte svojho lekára a skúste odbornú pomoc pri skončení so závislosťou na tabaku.

Zdroj: Australian Tobacco Harm Reduction Association (ATHRA)

Dovolenka s VaprioSprievodca vyberom SK
Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet a príslušenstva osobám mladším ako 18 rokov! Na našej webovej stránke používame súbory "cookie", aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili ju Vašim požiadavkám. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s ich využitím.