Čo ste možno nevedeli o propylénglykole
11.03.2020

Čo ste možno nevedeli o propylénglykole

Mali by sa vykonať ďalšie štúdie o účinkoch propylénglykolu s cieľom zistiť, či sa môže úspešne použiť ako nástroj na prevenciu vírusov.

Propylénglykol, primárna zložka v náplni pre elektronickú cigaretu, môže byť svojím účinkom po odparení a vdýchnutí podľa štúdie Dr. Oswalda Hope Robertsona silným pomocníkom proti pneumónii, chrípke a iným respiračným chorobám. Dekády predtým, ako bola vynájdená e-cigareta, v roku 1942, bola uskutočnená štúdia Dr. Robertsona z University of Chicago's Billings Hospital o vdýchnutí odpareného propylénglykolu u laboratórnych myší.

"Dr. Robertson umiestnil skupiny myší do komory a do vzduchu nastriekal propylénglykol, potom vírus chrípky. Všetky myši prežili. Potom komoru postriekal len vírusom. Všetky myši zomreli."

Abstrakt štúdie

Zistilo sa, že pary propylénglykolu, rozptýlené do vzduchu v uzavretom priestore, vytvárajú výrazný a rýchly baktericídny účinok na mikroorganizmy zavedené do takejto atmosféry vo forme kvapiek. Koncentrácia 1 g pár propylénglykolu v dvoch až štyroch miliónoch cm3 vzduchu produkuje okamžitú a úplnú sterilizáciu vzduchu, do ktorého boli nastriekané pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, Haemophilus influenzae a ďalšie mikroorganizmy, ako aj chrípkový vírus. Pri nižších koncentráciách propylénglykolu došlo k rýchlemu a výraznému zníženiu počtu baktérií prenášaných vzduchom, ale úplná sterilizácia vzduchu si vyžadovala určitý časový interval. Výrazné účinky na pneumokoky aj na hemolytické streptokoky sa pozorovali, keď boli zavedené nízke koncentrácie, 1 g glykolu na 50 miliónov cm3 vzduchu. Početné kontrolné testy ukázali, že zlyhanie rastu mikroorganizmov ošetrených glykolom na agarových platniach bolo spôsobené reálnym úmrtím baktérií. Diskutuje sa o prostriedkoch, ktorými pary propylénglykolu pôsobia na baktérie prenášané kvapôčkami, a uvádzajú sa údaje týkajúce sa baktericídnych vlastností propylénglykolu s letálnym účinkom jeho pary. Atmosféry s obsahom pár propylénglykolu sú neviditeľné, bez zápachu a nedráždivé. Glykol je pri orálnom a intravenóznom podaní v podstate netoxický. Vykonávajú sa testy na možné škodlivé účinky vdychovania atmosféry obsahujúcej propylénglykol po dlhú dobu.  

Murray Laugeson z Health New Zealand uskutočnil na Novom Zélande klinické testy s elektronickými cigaretami obsahujúcimi propylénglykol a je možné ich nájsť na webovej stránke researchgate. Mali by sa vykonať ďalšie štúdie o účinkoch propylénglykolu s cieľom zistiť, či sa môže úspešne použiť ako nástroj na prevenciu vírusov.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov              

Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem