DIY atomizéry - RDA, RTA, RDTA
18.06.2019

DIY atomizéry - RDA, RTA, RDTA

Čo je RDA, RTA a RDTA? V čom sa líšia a čím sa vyznačujú tieto atomizéry?

Atomizéry pre namotanie vlastných špirálok tvoria špeciálnu kategóriu elektronických cigariet. Určené sú pre skúsených užívateľov, ktorí si namotajú vlastné špirálky (možno však kúpiť i predmotané), nainštalujú ich do atomizéra, vložia potrebné množstvo vaty a môžu vapovať. To samozrejme vyžaduje nielen určitú zručnosť, ale tiež znalosti ohľadom umiestnenia špirálok a predovšetkým vaty, ktorá zaisťuje bezproblémové zásobovanie e-liquidom. Jej nesprávne vloženie má obvykle za následok presýtenie, pretekanie, prepaľovanie a podobné nežiaduce efekty, kvôli ktorým je potrebné vatu prerobiť a vložiť tak, aby všetko fungovalo, ako má. To je však pri väčšine atomizérov rôzne, takže je potrebná trpezlivosť a niekoľko pokusov, kým si všetko perfektne sadne.

Atomizéry sa líšia nielen v tom, ako sa do nich vkladajú špirálky s vatou, ale tiež v samotnej konštrukcii a používaní. V základe rozdeľujeme také atomizéry na tri typy. Sú nimi RDA, RTA a RDTA. Čo tieto skratky znamenajú?

RDA

Rebuildable Dripping Atomizer - voľne preložené "prestaviteľný atomizér pre kvapkanie". Tento typ atomizéra patrí medzi prvé, ktoré boli dostupné pre motanie vlastných špirálok. Ich konštrukcia je jednoduchá, väčšinou sa skladá len zo základne s kontaktmi pre špirálky, z kovového tela s prívodmi vzduchu a z náustku. Primárne sú RDA určené pre priame poťahovanie do pľúc, ale existuje tiež rad variantov pre poťahovanie ústa-pľúca.

Od ostatných atomizérov sa líšia tým, že v podstate nemajú žiadnu nádržku pre e-liquid, a preto sa im tiež hovorí kvapkacie atomizéry, respektíve "kvapáky", e-liquid je totiž potrebné dokvapkávať cez náustok (odtiaľ tiež pomenovanie pre náustok - drip tip). Obvykle ide o malé atomizéry, čo im umožňuje mať špirálky blízko náustku. Oproti bežným atomizérom totiž nemajú komín a komoru tvorí samotné telo, vytvorenú paru tak okamžite vdychujeme, bez toho, aby strácala chuť pri prechode atomizérom.

RTA

Rebuildable Tank Atomizer - voľne preložené "prestaviteľný atomizér s tankom". Ako už z názvu vyplýva, RTA sa môže oproti RDA pochváliť tankom, teda nádržkou pre e-liquid. Tieto atomizéry teda stačí raz za čas naplniť, nie je potrebné náplň neustále po pár potiahnutiach dokvapkávať. Konštrukciou pripomínajú klasické atomizéry na továrenské žhaviace hlavy, ale práve miesto hlavy majú komoru, v ktorej je umiestnená základňa s kontaktmi pre inštaláciu špirálky a vloženie vaty. Rovnako ako RDA, i RTA umožňujú inštaláciu jednej, dvoch, ale i viacerých špirálok. S tým potom tiež súvisí typ použitia.

Dostupné sú samozrejme RTA pre priame poťahovanie do pľúc, i pre poťahovanie ústa-pľúca, a práve tie patria medzi najlepšie. Poskytujú výrazne utiahnuté potiahnutie, veľmi žiadané fanúšikmi MTL vapovania. Šikovne si tiež pohrávajú s rôznymi typmi prívodov vzduchu, ktoré výrazne ovplyvňujú nielen potiahnutie, ale tiež podanie chuti.

RDTA

Rebuildable Dripping Tank Atomizer - voľne preložené "prestaviteľný atomizér pre kvapkanie s tankom". Najmladší z kategórie atomizérov pre namotanie vlastných špirálok je hybridom oboch vyššie zmienených typov. Kombinuje v sebe výhody jednoduchej základne, umiestnenej tesne pod náustkom, s výhodami tanku naplneného e-liquidom. Na rozdiel od RTA, kde je základňa so špirálkami umiestnená v spodnej časti, ich RDTA má v hornej časti atomizéra a pod samotnou základňou sa potom nachádza sklenený tank. Z neho si vata berie potrebný e-liquid a privádza ho k špirálkam. Zatiaľ čo v RTA sa náplň k vate dostáva sama, pri RDTA je potrebné atomizér čas od času otočiť, aby sa vata opäť nasiakla.

RDTA obvykle bývajú určené pre dve špirálky, niektoré však umožňujú zablokovanie časti základne pre jednošpirálkové využitie. Najčastejšie sa tiež stretnete s RDTA pre priame poťahovanie do pľúc. Existuje síce pár RDTA určených pre poťahovanie ústa-pľúca, ale rozhodne nie v takom pomere ako pri RDA alebo dokonca RTA.

Také sú hlavné a zásadné rozdiely troch typov atomizérov pre namotávanie vlastných špirálok. Jednotlivé modely sa samozrejme môžu ešte nejakými parametrami ďalej líšiť, najzásadnejšie v oblasti základne a prívodov vzduchu, ale v jadre sa ich základné rysy nemenia.

Sprievodca vyberom SK
Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem