Elektronickú cigaretu používam skoro desať rokov
10.02.2020

Elektronickú cigaretu používam skoro desať rokov

Rozhovor nám poskytla pani Irena Valentín zo Záhorskej Bystrice.

Ako dlho už používate elektronickú cigaretu?

O pár mesiacov to bude presne 10 rokov.

Boli ste predtým silnou fajčiarkou klasických tabakových cigariet?

Fajčila som od 15 rokov. Bolo to v tej dobe bežné. Fajčili kamaráti v partii. Fajčili rodičia. V zamestnaní bolo vždy lepšie a veselšie v krúžku s fajčiarmi ako s večne namosúrenými nefajčiarmi. Po prvý raz som uvidela zdvihnutý prst v 18-tich rokoch, keď mi zomrel otec na rakovinu pľúc. No keď je človek mladý, veľmi si neuvedomuje súvislosti. Fajčila som ďalej, niekedy viac ako škatuľku denne. Fajčil aj môj manžel. Tak sme spoločne otravovali vzduch našim deťom. Stále sme posielali deti preč z nášho priestoru. To bolo prvé, čo mi vadilo - deti vlastne nemohli byť súčasťou nás. Tiež ma fascinovali pekne oblečené ženy a s tým späté vône kvalitných parfumov. No cigaretový smrad bol silnejší. Začala som si uvedomovať moju závislosť. Nielen zdravotne, ale aj finančne.

Ako ste sa dostali k prvej elektronickej cigarete?

Moju prvú e-cigaretu som dostala k svojej 50-tke. V prvej chvíli sa mi ten strojček zdal čudný. Dokonca som si aj zanadávala, čo ma to napadlo za pochabosť. No tentoraz zvíťazila moja zabudnutá pevná vôľa.

Aký ste mali prvý dojem?

V tej dobe som bývala v malom meste, kde bol len malý, začínajúci obchodík s e-cigaretami. Predavač bol však taký skvelý, že som si čoskoro s jeho pomocou nastavila potrebnú silu a chuť náplne.

V tej dobe mi už normálne cigarety začali smrdieť. To bolo rozhodujúce. Neodsudzujem fajčiarov, ani ich neodhováram. No ja som si od tej doby normálnu cigaretu nezapálila a určite ani nezapálim. Cigarety mi zapáchajú a asi by som fyzicky skolabovala. Od tej doby nepoznám, čo je fajčiarsky kašeľ. Môžem si dopriať vône, čo mi peňaženka dovolí. A hlavne ma to nezaťažuje finančne. To, čo som minula na túto neresť za deň, teraz miniem až za 2 týždne.

Ako by ste popísali Váš zdravotný stav pred a po používaní elektronickej cigarety?

Pred používaním e-cigarety som trpela nielen fajčiarskym kašľom a únavou, ale mala som aj poškodené cievy dolných končatín. S týmto teraz už nemám žiadny problém.

Mám sestru, ktorá je odo mňa mladšia o 10 rokov.  Je veľmi silná fajčiarka. Trpí CHOCHP, čo je chronická obštrukcia pľúc. V podstate umiera a som z nej nešťastná. Moje zdravotné problémy sú prakticky preč. Moja koža je v lepšom stave, ako tá jej a hoci budem mať 60 rokov, málokto by mi hádal tento vek.

Čo by ste odporučili fajčiarom?

Odkazujem všetkým fajčiarom, ktorí si stále nie sú istí: Nefajčite! Pokiaľ neviete prestať, skúste e-cigaretu. Treba si nájsť správnu silu náplne a chuť. A hlavne vydržať! Ja nemám rada náplne s tabakovou vôňou. Evokuje mi to normálne cigarety. Momentálne používam náplne s ovocnou chuťou a silou 6mg. Prajem vám, nech si nájdete to správne pre vás. Uvidíte, že nielen finančne, ale hlavne zdravotne vám to prospeje.

Elektronické cigarety majú vo svete viac ako 40 miliónov používateľov. Na Slovensku je veľa ľudí, ktorí vďaka elektronickej cigarete prestali používať tabak. Používate elektronickú cigaretu viac ako dva roky a máte za sebou vyšetrenia u lekára? Pošlite nám svoj príbeh aj vy a my vás budeme kontaktovať za účelom rozhovoru. Elektronická cigareta nie je bez rizika a najlepšou voľbou je nefajčiť vôbec. Preto sú Vaše skutočné príbehy pre ostatných fajčiarov dôležité.

Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem