Ako vybrať náplň do elektronickej cigarety?

Ako vybrať náplň do elektronickej cigarety?

Hustú či riedku? Koľko nikotínu? A akú príchuť? Podľa čoho sa riadiť pri výbere náplne do elektronickej cigarety?

Potom, čo sme si vybrali elektronickú cigaretu, je potrebné zvoliť vhodnú náplň. Bohužiaľ, nemožno používať akýkoľvek e-liquid, je nutné vziať do úvahy nielen svoje potreby, ale tiež potreby nášho zariadenia, pretože nie všetky náplne sú ideálne pre všetky elektronické cigarety.

Podľa čoho sa teda riadiť a ako vybrať ten správny e-liquid?

Pomer PG / VG

Prvý parameter, ktorým sa chcete pri výbere vhodnej náplne riadiť, je pomer propylénglykolu (PG) a rastlinného glycerolu (VG). E-liquidy sú k dostaniu v rôznych pomeroch (30/70; 50/50; 80/20 a další) a každý je vhodný pre iný typ e-cigarety. Čo je PG / VG a v čom sa líši, nájdete v jednom z našich ďalších článkov.

Zjednodušene sa však dá povedať, že čím viac PG, tým je náplň redšia a tým skôr sa hodí pre menšie elektronické cigarety, ktoré sú určené pre poťahovanie ústa-pľúca. Ak teda e-liquid obsahuje viac PG než VG, nie je vhodný do výkonných e-cigariet pre priame poťahovanie do pľúc.

Na veľké mraky a výkony budete potrebovať hustú náplň, ktorá vydrží poriadne rozžhavenú špirálku. Medzi ne patria tie s vyšším obsahom VG. Všeobecne vám pre všetky nízkoodporové atomizéry postačia náplne 30PG / 70VG. Nájsť sa však dajú i také s vyšším obsahom VG, s ktorými vytvoríte ešte väčšie a hustejšie mraky.

Výber správneho pomeru je absolútne zásadný. Malá e-cigareta s príliš hustým e-liquidom spôsobí prepálenie vaty, to isté sa môže stať i s príliš riedkou náplňou vo viac výkonnom zariadení, častejšie však dôjde k nepríjemnému pretekaniu.

  • 4 varianty

Skladom na centrále

Voľný nikotín alebo nikotínová soľ

Zatiaľ čo väčšina náplní obsahuje takzvaný voľný nikotín, čím ďalej tým častejšie sa môžeme stretnúť s e-liquidmi s nikotínovou soľou. Čo to je nikotínová soľ a ako sa líši od bežného nikotínu, sme pre vás spísali v inom článku.

Výber nikotínu je v svojej podstate jednoduchý. Najľahšie to majú tí, ktorí poťahujú priamo do pľúc, pre nich nikotínová soľ vhodná nie je a zostávajú teda pri bežných e-liquidoch. Tí z vás, vapujúci spôsobom ústa-pľúca (teda ako z klasických cigariet), sa už musia zamyslieť nad tým, koľko nikotínu potrebujú a či sú skôr ľahšími alebo tuhšími fajčiarmi.

Ľahší fajčiari si určite vystačia s nižšími silami a s bežným nikotínom. Tuhší fajčiari už však majú na výber. Bežný nikotín s vysokou silou má výhodu silného "kopanca" v krku a v tomto ohľade vás teda uspokojí omnoho viac než nikotínová soľ. Tá, na druhej strane, vie omnoho lepšie do tela dostať väčšie koncentrácie nikotínu, a ak vám teda i vysoké sily bežných e-liquidov nestačia, nikotínová soľ pre vás bude lepšou voľbou. Už pri pár potiahnutiach totiž do seba dostanete potrebné množstvo.

Ideálne pre nikotínovú soľ sú tiež malé pod systémy. Tie totiž nemajú vysokokapacitné batérie a veľký objem, celodenné poťahovanie z nich teda nie je ideálne, ak nemáte powerbanku alebo nie ste blízko nabíjačky. V spojení s nikotínovou soľou vám však pár potiahnutí dodá potrebný nikotín a pod môžete zas na chvíľku odložiť.

  • 2 varianty

The Fuu MiNiMAL - Hroznové víno (Raisin / Grape)

Skladom na centrále

Sila nikotínu

Ďalší zásadný krok pri výbere správnej náplne - sila nikotínu. Príliš slabá a budete mať stále chuť na cigarety, príliš silná a nebudete môcť poriadne poťahovať a rozkašlete sa.

Vo všeobecnosti platí, že pri poťahovaní priamo do pľúc sa maximálne používa 6mg, väčšina ľudí sa potom drží v rozsahu 1,5mg - 3mg. Samozrejme, je úplne bežné poťahovať priamo do pľúc i bez nikotínu. A nájdu sa i takí, ktorým 6mg nestačí a zvládnu i viac nikotínu, to už sú však skôr výnimky.

Ťažší výber však nastáva pri poťahovaní ústa-pľúca. Tu možno vyberať medzi všetkými silami a kažému bude vyhovovať iná. S presnosťou sa žiaľ nedá ani prevádzať sila klasických cigariet na mg nikotínu v e-liquidoch. Je potrebné brať do úvahy nielen slim / ľahké / ťažké, ale tiež množstvo vyfajčených cigariet a v rámci e-cigariet potom tiež odpor používanej hlavy, výkon, a pod. Tých premenných je skutočne veľa.

Ak by sme však mali nejaké rozdelenie predsa urobiť, slabší fajčiari by náplne vyberali so silou nikotínu 1,5mg – 6mg, strední 6mg – 12mg a tuhí potom v rozsahu 12mg – 20mg.

Ďalšou kapitolou sú nikotínové soli (pozri vyššie a tiež náš samostatný článok o soliach). Zatiaľ čo 20mg v bežnom e-liquide je pre väčšinu neznesiteľných, 20mg v nikotínovej soli zas taký problém nebude, pocitovo to totiž zodpovedá bežnej náplni so silou 3mg - 6mg. Svoju rolu však hrá efektivita, s akou sa nikotín zo solí vstrebáva a kvôli ktorej nie je možné nikotínové soli vapovať tak početne ako bežné náplne.

  • 6 variant

Dreamix - Citrónová torta (Lemon Tart)

Skladom online

Príchuť

Zatiaľ čo vyššie popísané kategórie by sme mohli zaradiť medzi objektívne parametre náplne, ktoré platia naprieč všetkými užívateľmi, príchuť náplne je však niečo subjektívne a každému chutí niečo iné.

Príchuť e-liquidu vyberajte podľa toho, čo vám bežne chutí. Máte radi jahody? Skúste nejakú náplň s jahodami. Nechutí vám mentol? V tom prípade chladivé e-liquidy pre vás asi nebudú ideálne. Veľká časť zákazníkov sa spolieha na odporúčanie, ale to, že niekomu niečo chutí, neznamená, že vám to bude chutiť tiež. Vyberajte podľa svojich chutí a podľa toho, čo máte radi.

Náplne pre elektronické cigarety sa dajú rozdeliť do niekoľkých kategórií. Tabakové, ovocné, sladké, mentolové a nápojové. Vyskúšajte z každej pár zástupcov a uvidíte, či sú pre vás lepšie koláčové lahôdky, ovocné bomby, exotické koktaily alebo snáď výberové tabaky, paleta je skutočne široká.

Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem