Nikotínové soli

Nikotínové soli

Pojem nikotínová soľ sa v poslednom roku skloňuje čím ďalej tým častejšie a tiež k nám sa už tento typ e-liquidu postupne dostáva. Čo to ale nikotínová soľ je, aké sú jej výhody, nevýhody a pre koho je určená?

Pojem nikotínová soľ sa v poslednom roku skloňuje čím ďalej tým častejšie a tiež k nám sa už tento typ e-liquidu postupne dostáva. Čo to ale nikotínová soľ je, aké sú jej výhody, nevýhody a pre koho je určená? Na tieto a ďalšie otázky sa vám v nasledujúcom článku pokúsime dať odpoveď. Najprv je však potrebné vysvetliť si rozdiel medzi bežným e-liquidom a tým s nikotínovou soľou.

Freebase nikotín

Klasické náplne do elektronických cigariet, ako sú napríklad Frutie, Dreamix alebo Barly, obsahujú čistý nikotín farmaceutickej kvality, ktorý sa tiež nazýva "freebase" nikotín. Tento typ nikotínu sa bežne objavuje v klasických cigaretách, do ktorých ho začali výrobcovia pridávať v 60. rokoch namiesto prírodného nikotínu po menšej úprave chemického vzorca pridaním amoniaku. "Freebase" nikotín tak ponúka omnoho lepšie vlastnosti a fajčiarom dodáva výraznejšie a rýchlejšie uspokojenie ako pri jeho prírodnom variante - nikotínových soliach.

Aj keď sú nikotínové soli stálou a prírodne dostupnou formou nikotínu v tabakových listoch, ich vstrebávanie v organizme je oproti "freebase" nikotínu neefektívne, pomalé a neuspokojivé. V súčasnej dobe obsahujú všetky cigarety 100% "freebase" nikotín, ktorého vstrebávanie je vo všetkých ohľadoch efektívnejšie, ľahšie sa dostáva k príslušným receptorom a uspokojí nás aktiváciou procesu uvoľnenia dopamínu.

Nástup níkotínových solí

Prečo teda nikotínové soli získavajú na popularite? Tradičné vapovanie je síce podobné fajčeniu, ale nie je to úplne to isté, ako si zapáliť cigaretu. Jednak to nie je rovnaké pocitovo a jednak množstvo nikotínu, ktoré sa dostáva do tela, je výrazne nižšie než u klasických cigariet. Aj keď sú e-liquidy k dostaniu v rôznych silách nikotínu (v Európe nie viac ako 20mg), je pre mnohých takto vysoké koncentrácie nemožné používať. To je spôsobené kyslosťou "freebase" nikotínu, ktorá má za následok ten nepríjemný, škriabavý a kašeľ vyvolávajúci pocit v krku. Ľudia, ktorí potrebujú veľké množstvo nikotínu, musia teda používať výrazne vyššie odpory špirálok pre lepšie znášanie takých koncentrácií, alebo musia znížiť silu nikotínu, čo bude mať za následok omnoho častejšie vapovanie kvôli jeho adekvátnemu doplneniu.

Nikotínové soli sú však v tomto ohľade omnoho lepšie. Spoločnosť PAX (výrobca pod systémov JUUL) dokázala tento prírodný typ nikotínu upraviť tak, aby sa pôžitok pri jeho konzumácii vyrovnal klasickým cigaretám. Náplne do elektronických cigariet s nikotínovou soľou majú v EÚ maximálnu koncentráciu 20mg, vo svete však i 50mg. Zatiaľ čo s bežným e-liquidom by takú silu nikotínu nešlo zniesť, s nikotínovými soľami to nie je problém. Pri potiahnutí z 20ml nikotínovej soli sa pocit v krku rovná bežnému e-liquidu so silou 3-6mg. Ľuďom teda nerobí najmenší problém vdychovať veľké množstvo nikotínu a uspokojiť tak svoje potreby.

Ako sa soľ používa

Tým sa tiež, oproti bežným e-liquidom, mení používanie nikotínových solí. Vzhľadom na to, že vstrebávanie nikotínu pri klasických náplniach nie je také rýchle a efektívne, človek neustále poťahuje, aby do seba dostal potrebné množstvo nikotínu. Pri použití nikotínových solí je vstrebávanie nikotínu rýchlejšie a niekoľkonásobne efektívnejšie. Vo výsledku nie je potrebné tak často poťahovať z e-cigarety, už jedno potiahnutie s nikotínovou soľou vynahradí hneď niekoľko potiahnutí s bežným e-liquidom. V spojení s nikotínovými soľami sú teda elektronické cigarety omnoho podobnejšie klasickým cigaretám a sú schopné dodať v podstate rovnaké uspokojenie.

Nikotínovú soľ nie je ideálne používať vo všetkých typoch e-cigariet a atomizérov. Vzhľadom na väčšie množstvo vstrebaného nikotínu a na vyššie koncentrácie, nie sú nikotínové soli práve najlepšou voľbou pre mnohé nízkoodporové atomizéry a s tým spojené vysoké výkony. Perfektne sa však hodia pre menej výkonné elektronické cigarety a predovšetkým pod systémy. Pretože nie je potrebné s nikotínovou soľou tak často poťahovať, i malé zariadenie s batériou s nižšou kapacitou vydrží omnoho dlhšie než s bežným e-liquidom.

Výhody nikotínových solí

Nikotínová soľ určite nebude pre každého, ale iste si nájde mnoho priaznivcov. Na záver si poďme zhrnúť jej výhody:

  • Efektívnejšie vstrebávanie nikotínu - jedno potiahnutie s nikotínovou soľou vydá hneď za niekoľko potiahnutí s bežným e-liquidom.
  • Nevýrazné škriabanie v krku, človek si teda bez problémov potiahne z náplne s vyššou koncentráciou.
  • Pocitovo podobné klasickým cigaretám.
  • Ideálne pre prechod z klasických cigariet na elektronické. Skvelá voľba pre fajčiarov.
  • Menšia spotreba náplní. Ak vás trápi ekonomická stránka vapovania, nikotínová soľ by vám v tejto otázke mohla pomôcť.
  • Hodí sa do malých e-cigariet a pod systémov, s ktorými i napriek menšej kapacite batérie vydržíte po celý deň.
Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem