Ako sa starať o batérie?
09.03.2019

Ako sa starať o batérie?

Používate v svojom móde vymeniteľné batérie? Viete, na čo všetko si dávať pozor a ako sa o batérie starať?

Batéria tvorí neoddeliteľnú súčasť vybavenia každého vapera. V prípade, že používate mód s integrovanou batériou, rad starostí vám odpadáva, o tie vymeniteľné je sa však potrebné náležite starať a dodržiavať pár jednoduchých pravidiel, ktoré zabránia akýmkoľvek nepríjemnostiam.

LG HG2 18650 batéria - 3000mAh - 20A

Skladom online

Stav batérií

Stav batérií, teda, ako vyzerajú vizuálne, je prvou vecou, ktorú by sme si mali všímať. Samotné chemické zloženie batérií je uložené v mnohých vrstvách z rôznych materiálov. Vďaka vonkajším obalom nie sú batérie iba pekné a farebné, ale takzvané wrapy poskytujú tiež ochranu proti prípadným skratom. Batérie s poškodeným obalom môžu rýchlo poškodiť mód i spôsobiť zranenie. Náprava je v takom prípade jednoduchá, batérie stačí prebaliť novým wrapom.

Rovnako ako poškodený obal je potrebné batérie sledovať tiež kvôli prípadným pretlačeným kontaktom. Tie nemajú za následok len zlý kontakt v móde, čo v rámci mechanických módov môže byť už samo osebe zlé, ale čím viac je kontakt pretlačený, tým vyššia je pravdepodobnosť, že dôjde k poškodeniu kovového obalu batérie. V prípade pretlačených kontaktov nezostáva nič iné, len batériu vymeniť za novú.

Wrapy

Zatiaľ čo poškodenie kovového obalu je potrebné vyriešiť výmenou batérie, natrhnutý wrap sa dá ľahko vymeniť za nový. Postačí vám na to nový wrap a fén. Starý, natrhnutý wrap jednoducho odstráňte, batériu vložte do nového wrapu a pomocou fénu ho zahrejte, aby sa zatiahol okolo batérie. Niektoré batérie majú pod wrapom pri plusovom kontakte uložený izolačný krúžok, ktorý je potrebné pod nový wrap tiež umiestniť. Po takej výmene bude vaša batéria takmer ako nová.

  • 7 variant

Efest - zmršťovacia PVC fólia na batériu 18650

Skladom online

Vek batérie

Tým, ako batérie starnú, sa nepoškodzuje iba obal, ale tiež s nimi už nedosiahnete také výsledky, ako keď boli nové. Nevydrží vaša rok stará batéria rovnako dlho, ako keď bola úplne nová? Batérie totiž časom a používaním starnú a strácajú kapacitu. Čím viac sú batérie namáhané, tým rýchlejšie sa opotrebujú. Časté a intenzívne nabíjanie a vybíjanie batérie viac opotrebováva.

Ak používate vysoké výkony a batérie nabíjate 2A, omnoho rýchlejšie ich opotrebujete, než ako keby ste používali nižšie výkony pre poťahovanie ústa-pľúca a batérie nabíjali 1A. V prípade vysokej záťaže batérií (vybíjanie/nabíjanie), je možné znížiť životnosť vašej batérie len na pár mesiacov.

Nabíjanie v módoch a nabíjačkách

Keď je reč o nabíjaní, je potrebné zmieniť dva spôsoby, ktorými možno svoje batérie nabíjať. V prvom rade je tu nabíjanie priamo v móde. To však býva všeobecne považované za nie príliš ideálne. Nie všetky módy totiž podporujú takzvané vyvážené nabíjanie, kedy v prípade viac nabíjaných batérií skončia všetky rovnako nabité. V poslednej dobe však táto funkcia začína byť štandardom.

Ďalšou nevýhodou býva rôznorodá rýchlosť nabíjania, ktorá sa môže pohybovať od 0,5A až k 2A. I napriek tomu, že módy sú vybavené potrebnými ochranami proti prebitiu a skratu, nie sú vyrobené z nehorľavých materiálov, ako niektoré externé nabíjačky.

Práve externé nabíjačky sú preferovaným a bezpečnejším spôsobom nabíjania. Účinnejšie ochranné funkcie, nehorľavý materiál, podpora rozmanitých typov batérií a často aj inteligentné nabíjanie, umožňujúce nabíjačke voľbu ideálneho režimu pre nabíjanie vložených batérií. Ďalšia výhoda nastáva v prípade, že máte viac sád batérií, ktoré v móde striedate. Zatiaľ čo dve nabíjate, ďalšie dve môžete v kľude používať.

  • 4 varianty

Nitecore Q2 - 2slotová rýchlonabíjačka

Skladom online

Na čo si dávať pozor pri nabíjaní?

Tiež nabíjanie batérií (a v podstate všetkých elektronických zariadení) sa riadi určitými pravidlami, ktoré je nutné dodržiavať pre vlastnú bezpečnosť, bezpečnosť svojho okolia i majetku. Predovšetkým, nenabíjame batérie bez dozoru. I napriek všetkým potrebným ochranám a zabezpečeniam nie je zaručené, že nemôže dôjsť k skratu alebo k inému poškodeniu v nabíjačke (obzvlášť vtedy, ak je poškodená už sama batéria), čo väčšinou vyústi do explózie alebo požiaru batérie. Vždy je teda potrebné mať nabíjané batérie pod dohľadom. Nikdy neodchádzajte počas nabíjania z domu a batérie nenabíjate cez noc.

S tým sa tiež spája umiestnenie nabíjačky, ktorú je potrebné počas nabíjania položiť na nehorľavý povrch. Rozhodne neodporúčame nabíjačky a nabíjané batérie ukladať na mäkké povrchy, ako sú pohovky, postele, vankúše, rovnako ako na vysokohorľavé materiály, ako papier a podobne. To môže mať v prípade nehody tragické následky. V neposlednom rade je tiež potrebné zdôrazniť, že batérie je nutné po nabití z nabíjačky okamžite vybrať.

Ako prepravovať batérie?

Cestujete s batériami? Alebo len máte viacero sád, ktoré v priebehu dňa meníte? V každom prípade je batérie potrebné prepravovať poriadne. Na to slúžia obaly, či už plastové alebo silikónové, do ktorých ľahko umiestnite jednu a viac batérií. Tým zabránite batériám, aby prišli do kontaktu s kovovými predmetmi. V prípade, že by ste svoju batériu nosili vo vrecku spolu s kľúčami alebo mincami, ľahko by došlo k skratu a následnej explózii.

Čo keď batéria doslúži?

Už vám batéria nevydrží alebo je poškodená a kúpili ste si novú? Neviete, čo urobiť s tými starými? Batérií je potrebné zbavovať sa podľa riadnych pravidiel v príslušných zberných dvoroch a kontajneroch. Využiť môžete tiež špeciálne zberné boxy v našich predajniach. Batérie nepatria do zmesového odpadu.

O batérie je potrebné sa starať starostlivo, iba tak sa vám odvďačia dobrou prácou a môžete si ich v pokoji a bezpečí užiť v akomkoľvek móde.

Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet osobám mladším ako 18 rokov! Na našej stránke používame súbory “cookie”, aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili Vašim požiadavkám. Taktiež sú použité na poskytovanie užitočných nástrojov a hodnotných funkcií. Aby ste využili web stránky s plným komfortom, umožnite prosím prijímanie cookien na našej stránke
Rozumiem