Som jeden z vás. Rozhovor s používateľom elektronickej cigarety
31.01.2020

Som jeden z vás. Rozhovor s používateľom elektronickej cigarety

Predtým som fajčil pravidelne klasické cigarety, zhruba od 16 rokov. Postupne som zvyšoval množstvo vyfajčených cigariet.

Rozhovor nám poskytol výtvarný umelec, Ing. Ladislav Feldsam.

Ako dlho už používate elektronickú cigaretu?

Približne od roku 2011, čo už bude cez osem rokov.

Boli ste predtým silným fajčiarom klasických tabakových cigariet?

Predtým som fajčil pravidelne klasické cigarety, zhruba od 16 rokov. Postupne som zvyšoval množstvo vyfajčených cigariet. Skúšal som aj prestať, ale každý pokus prestať fajčiť zlyhal a postupne som sa dopracoval k dennej spotrebe až na štyri balenia denne, čo je neuveriteľných 80 cigariet každý deň. V podstate som fajčil nepretržite,  jednu cigaretu som zhasol a druhú zapaľoval. Stalo sa aj to, že ešte jedna cigareta mi horela v popolníku a zapaľoval som druhú. Viete si predstaviť, ako vyzerali moje pľúca a ako všetko, čo bolo v mojom okolí, smrdelo?

Ako ste sa dostali k prvej elektronickej cigarete?

Dostal som ju ako darček od mojej manželky.

Aký ste mali prvý dojem?

Začal som používať 36 mg nikotínovú náplň. Vtedy, pred ôsmimi rokmi, sa mohli predávať aj 36-tky. Čiže som sa dostatočne ukojil nikotínom (smiech). V prvý deň, keď mi manželka darovala elektronickú cigaretu, som do večera používal len elektronickú cigaretu. Večer som si povedal, že si asi zapálim. Zapálil som a po druhom potiahnutí mi cigareta smrdela a skutočne nechutila, tak som ju zahodil. Sám sebe som položil otázku, ako som mohol tento smrad do seba ťahať celých 36 rokov? Ostávajúce cigarety som ale nevyhodil, nechal som si bezpečnostnú rezervu, veď čo ak? No „čo ak“ neprišlo ani po mesiaci, tak som cigarety zahodil do koša.

Ako by ste popísali Vás zdravotný stav pred a po používaní elektronickej cigarety?

Viete si prestaviť, koľko sa po vyfajčení 4 škatuliek cigariet dostane do pľúc dechtu? Po zobudení som začal ráno asi polhodinovým kašľaním, bol som viac unavený a pri chôdzi po schodoch som sa zadýchaval skoro okamžite. Po začatí používania elektronickej cigarety, asi po 2 - 3 mesiacoch - nie hneď - som kašľal menej a aj fyzická kondícia sa mi začala zlepšovať. Trvalo to zhruba asi rok a kašeľ úplne zmizol. Taktiež som mal zanesené chuťové poháriky od dymu, používal som veľmi veľa soli a korenia. Postupne som začal cítiť chute a vône.

To, že sa váš zdravotný stav zlepšil, máte potvrdené aj vaším lekárom?

Nedávno mi, žiaľ, jeden dobrý kamarát zomrel na rakovinu pľúc, tak som sa vyľakal a išiel som aj ja na vyšetrenie pľúc. Pri oznámení výsledkov mi lekár oznámil, že moje pľúca sú úplne čisté a nenesú znaky fajčenia. Prezrite si môj RTG snímok po ôsmich rokoch používania elektronickej cigarety.

Čo by ste odporučili fajčiarom?

Prestaňte fajčiť! Všetko, čo obsahuje tabak, je karcinogénne a nikdy nie je neskoro buď prestať, alebo ak neviete prestať, prejsť na elektronickú cigaretu. Ja som jeden z mnohých, ktorých používanie elektronickej cigarety zachránilo pred vážnymi zdravotnými problémami. Elektronická cigareta nie je zdravá a ani zdraviu prospešná, ale je podľa môjho názoru najlepšou voľbou, ak chcete nahradiť klasické cigarety.

Elektronické cigarety majú vo svete viac ako 40 miliónov používateľov. Na Slovensku je veľa ľudí, ktorí vďaka elektronickej cigarete prestali používať tabak. Používate elektronickú cigaretu viac ako dva roky a máte za sebou vyšetrenia u lekára? Pošlite nám svoj príbeh aj vy a my vás budeme kontaktovať za účelom rozhovoru. Elektronická cigareta nie je bez rizika a najlepšou voľbou je nefajčiť vôbec. Preto sú Vaše skutočné príbehy pre ostatných fajčiarov dôležité.

Dovolenka s VaprioSprievodca vyberom SK
Hore
Zákaz predaja elektronických cigariet a príslušenstva osobám mladším ako 18 rokov! Na našej webovej stránke používame súbory "cookie", aby sme čo najlepšie využili možnosti stránky a prispôsobili ju Vašim požiadavkám. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s ich využitím.